Szanowni Państwo!

 Bolesławiec, to miasto które wśród wielu innych miast w Polsce wyróżnia się trwającą od kilku stuleci tradycją wyrobu ceramicznych naczyń. Źródła podają, że już w XIV wieku istniały tu warsztaty garncarskie, a naczynia z Bolesławca wędrowały w odległe zakątki Europy. Symbolem uznania dla tej tradycji jest obchodzone co roku, zawsze w przedostatni weekend sierpnia BOLESŁAWIECKIE ŚWIĘTO CERAMIKI.

 Głównym punktem imprezy w centrum miasta jest sprzedaż wyrobów ceramicznych ponad 40 producentów z Polski i Czech oraz prezentacja bolesławieckiej ceramiki na wielkim wspólnym stole. Wokół niego w licznych uliczkach i na skwerach trwać będą pokazy toczenia ceramiki na kole garncarskim, warsztaty ręcznego malowania biskwitów i rozmaitych form ceramicznych przez profesjonalistów i amatorów, gdzie każdy może spróbować swoich sił. Towarzyszyć temu będą zakrojone na szeroką skalę akcje artystów - plastyków, aktorów a także liczne happeningi z udziałem artystów - ceramików, uczestników 41 Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno - Rzeźbiarskiego oraz artystów z Grupy Pławna 9. Równolegle, odbywać się będą Międzynarodowe Warsztaty Młodzieżowego Pleneru Ceramicznego, w których udział weźmie młodzież z Liceum Ceramicznego z Czech w ramach projektu TOWN TWINNING. W centrum miasta, zostaną postawione i rozpalone piece ceramiczne. Impreza rozpocznie się w piątek, wielką paradą ceramiczną, która przemaszeruje głównymi ulicami miasta i przekazaniem kluczy do bram miasta bolesławieckim producentom ceramiki. W Muzeum Ceramiki otwarta zostanie wystawa rzeźby Marity Benke - Gajdy i rysunku Wojciecha Kowalczyka. Późnym wieczorem zagra zwycięzca tegorocznego festiwalu Top Trendy w Sopocie - zespół ZAKOPOWER, a tuż po nim KUKIZ z zespołem PIERSI. W sobotę, w Rynku, ugotujemy największy gar zupy cebulowej. Gotowaniu towarzyszyć będą dolnośląskie zawody w krojeniu cebuli i pokazy drwali. W parku muzealnym odbędzie się pokaz kultury średniowiecznej, zorganizowany przez Drużynę Wojów "Bobrzanie". Wieczorem na scenie mieszanka hip hopu, soulu i funky czyli poznańska grupa DREAMLAND nieco później PUDELSI, a na koniec niespodzianka przygotowana przez dziennikarzy Muzycznego Radia. Równie ciekawie zapowiada się niedziela. Na skarpie w Rynku - pokaz oblężenia i zniszczenia dworu Czarnego Krzysztofa oraz pojmania rycerza - rabusia a w muzealnych salach otwarcie wystawy p.t. "Postać Czarnego Krzysztofa w świetle badań archeologicznych i historycznych". Na ulicach miasta liczne akcje teatralne wokół ceramiki, przygotowane przez młodych artystów, a na scenie twórca i lider dwóch satyrycznych kabaretów: Studenckiego w Hybrydach i Kabaretu pod Egidą JAN PIETRZAK. Wszyscy, duzi i mali, którzy w tym dniu znajdą się w Bolesławcu, bawić się będą z zespołem ARKA NOEGO.

 Imprezie przez trzy dni towarzyszy giełda staroci, na której można znaleźć unikatowe wyroby z gliny i ceramiki. Odbywać się będą pokazy mody strojów uszytych z tkanin w charakterystyczne dla miasta stempelki, zaprojektowanych przez bolesławiecką projektantkę Ludmiłę Samoszyńską. Na wydzielonym terenie powstanie park zabaw dla dzieci.

 Do Bolesławca przyjedzie wiele gości, swój przyjazd zapowiedzieli m.in. przedstawiciele miast partnerskich z Siegburga, Pirny, Hobro i Czeskiej Lipy. Tłumy turystów przyciąga do Bolesławca, nie tylko ceramika jako tradycyjne rękodzieło z charakterystycznym motywem stempelków czy też okolicznościowa pieczęć ale przede wszystkim wspaniała niepowtarzalna atmosfera.

 

Program Święta Ceramiki dostępny jako plik w formacie *.pdf - do ściagniecia tutaj

Informacje o utrudnieniach w ruchu drogowym oraz parkingach (format *.pdf) - do przeczytania tutaj

 

 

Mecenat: Urząd Miasta Bolesławiec Rynek 41 - Ratusz, 59 - 700 Bolesławiec
www.um.boleslawiec.pl e-mail: umboleslawiec@um.boleslawiec.pl


Organizator: Bolesławiecki Ośrodek Kultury Pl. Piłsudskiego 1c 59 - 700 Bolesławiec
e-mail: promo@bok.boleslawiec.pl

 

Więcej informacji o Teatrze Kulinarnym: www.teatrkulinarny.com

 

 

Wszelkie pytania prosimy kierować:
tel. 075/644 21 45, 075/644 21 46, fax 075/644 21 47 do:
1.Ewa Zbroja- koordynator e-mail:dyrektor@bok.boleslawiec.pl
2.Iwona Bojko- organizacja imprezy e-mail:impresariat@bok.boleslawiec.pl
3.Małgorzata Górecka- organizacja imprezy e-mail:promo@bok.boleslawiec.pl

Organizatorzy:


Odsłon strony